03 Aug 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

004

Mens Kinas økonomi stadig vokser, er der tegn på at den er under pres. USA's handelskrig gør ikke problemet lettere.
Den 56-årige Leyla Güven er fængslet med krav om 61 års fængsel, selv om hun er medlem af det tyrkiske parlament. Hun har nu sultestrejket i 64 dage med krav om bedre forhold for politiske fanger i Tyrkiet og stop for isolationsfængsling.
Pædagogerne skal være konsekvente og synlige, hvis der er ved at udvikle sig en truende adfærd og et groft sprog blandt de unge i deres institution.
Trods alvorlig sygdom med voldsomme smerter trækker jobcentret Janne gennem den ene arbejdspraktik efter den anden. Hun er psykisk nedbrudt og har overvejet selvmord.
I en ny bog, der udkommer i dag, sætter lektor Tina Bømler fokus på den ydmygende og nedværdigende behandling, som mange syge oplever på landets jobcentre. Krav om aktivering og arbejde gør ofte folk mere syge, konstaterer hun.

Efter aftale mellem DTU, universiteterne i Aarhus og Aalborg og våbenfabrikken Terma er 11 danske studerende på vej til USA.

Jeg er flov over den kynisme og selvtilstrækkelighed, som dominerer det politiske flertal på Christiansborg ige nu.
Det var fårekyllinger, der larmede på USA's ambasade i Havana, Cuba, konkluderer forskere.
HK og PROSA venter på svar fra IBM, der før jul fik tilsendt krav om overenskomst. IBM Danmark har skrevet 300 ansatte ud af overenskomsterne.
Emmanuel Macron i Frankrig foreslår, at forbyde forkert information og propaganda på sociale medieplatforme.

Sider

Abonnér på RSS - 004