22 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Regering på kant med EU

Regering på kant med EU

Fredag, 01. august, 2003, 00:00:00

Regeringens stramme udlændingepolitik er i modstrid med EU-reglerne om arbejdskraftens frie bevægelighed

af Kit Aastrup, kandidat for Folkebevægelsen mod EU.
Det er sandsynligt, at regeringen har lavet de stramme regler om familiesammenføring vel vidende, at de kun kan opretholdes et stykke tid indtil en ægtefælle, der er nægtet opholdstilladelse i Danmark, anlægger sag ved EF- domstolen. De stramme familiesammenføringsregler er nemlig i strid med princippet om fri udveksling af arbejdskraft, varer, tjenesteydelser og kapital over grænserne.
Alle EU borgere har ret til at arbejde og drive selvstændig virksomhed i Danmark og har samtidig ret til at medbringe ægtefælle uanset nationalitet. Det slås fast af en tværministeriel arbejdsgruppe, der har været nedsat til at belyse mulighederne for utilsigtet brug af sociale ydelser som følge af EU-udvidelsen. Arbejdstagerens familiemedlemmer har en afledt ret til ligestilling med danske statsborgere uanset nationalitet.
Det indebærer, at en lang række krav, som regeringen har opstillet, krav om tilknytning til landet, forsørgelseskravet, krav om sikkerhedsstillelse på godt 50.000 kroner og krav om egen bolig af rimelig størrelse, ikke kan opretholdes. Heller ikke 24-års aldersgrænsen, da aldersgrænsen for familiesammenføringer er 18 år ifølge EU-reglerne.

Der foreligger endvidere to domme fra EF-domstolen, hvoraf en dom vedrørende hr. og fru Singh er den mest interessante. Hr. og fru Singh var henholdsvis indisk og britisk statsborger. Efter at have bosat sig i Storbritannien, rejste de i en periode til Tyskland for at arbejde. Da de ville hjem igen, sagde de britiske myndigheder nej til at hr. Singh kunne komme med. Det afslag underkendte EF-domstolen med henvisning til arbejdskraftens frie bevægelighed.
Denne domsafgørelse, som er af ældre dato, kan pludselig blive en vigtig brik i at påvise, at den danske lov om familiesammenføring er helt ude af trit med europæisk mainstream, siger juristen Niels-Erik Hansen diplomatisk. Han er leder af Dokumentations-og Rådgivningscentret om Racediskrimination, som rådgiver dansk-udenlandske ægtepar i familiesammenføringssager.
Vi har altså i øjeblikket den helt unikke forskelsbehandling, at danskere bosat i udlandet ikke kan tage deres udenlandske ægtefælle med hjem, mens EU-borgere, der bosætter sig i Danmark for at arbejde frit kan tage ægtefællen med ind i Danmark, uanset hvilken nationalitet denne ægtefælle har. Det holder ikke, helt indlysende, da en dansk statsborger jo også er EU-borger.

Det er tankevækkende og gruopvækkende, at regeringen ikke bare vil gå til yderligheder men også går over grænsen for at tækkes Dansk Folkeparti og lader hånt om både menneskerettigheder og EU-lovgivning. Dansk Folkepartis Peter Skaarup lægger da også straks op til, at danske myndigheder skal trodse EU og blive ved med at træffe afgørelser i familiesammenføringssager, som er i strid med EF-domstolens praksis.
Det kan Danmark selvfølgelig ikke. Så længe vi er medlem af EU, må vi finde os i direktiver og forordninger og EF-domstol og blot konstatere, at vi har fået en regering, der laver love, der er mere urimelige og diskriminerende end dem, EU vedtager.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


01. aug. 2003 - 00:00   03. sep. 2012 - 11:54

Nyheder