Indonesiens hær meddeler, at fra næste uge overtager FN kontrollen over Østtimor. 20.000 indonesiske soldater trækkes ud snarest og omkring halvdelen i løbet af et døgn. De sidste 4500 soldater trækkes først ud i november måned
FN-styrkerne har imidlertid ingen kontrol over landdistrikterne, hvor hovedparten af østtimoreserne er flygtet til efter militsernes og den indonesiske hærs hærgen.
Ifølge Amnesty International er der troværdige beviser på, at hæren har begået massakrer på befolkningen. Blandt andet skal mindst 35 unge østtimoresere være kastet overbord fra et indonesisk skib den 11. september.
Nu opfordrer FN's kommissær for menneskerettigheder Mary Robinsson til en international undersøgelse af vidneudsagnene om massakrerne og den indonesiske hærs rolle.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via
![](https://arbejderen.dk/sites/default/files/mobile_pay_arb.png)
87278