Kaffe er en kæmpemæssige handelsvare og en nydelse for nogen - en ydmygelse for andre.
Kaffe er næst efter olie den vigtigste handelsvare i verden. En stor del af den kaffe vi drikker i Danmark kommer fra Mellemamerika, hvor kaffen ofte produceres under elendige forhold.
Sådan skriver Charlotte Haase fra Kulturhuset, Kapelvej 44 på Nørrebro i sin invitation til visning af en dokumentarfilm produceret af Bent Erik Krøyer og Jørgen Laurvig. Filmen vises i morgen aften som del af kulturhusets serie kaldet 'dokumentar med kommentar'.
Allerede i invitationen er der en kommentar fra en af de kvinder, som optræder i filmen 'Så er der kaffe':
- At arbejde i kaffen er en ydmygelse, konstaterer en af kvinderne i filmen, der er produceret under en kaffehøst i Nicaragua, hvor kvinder og børn knokler 12-14 timer om dagen for en minimal løn.
Der er gratis entre.
Torsdag den 7. oktober kl. 19.30 i Kulturhuset Kapelvej 44, København N.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via
![](https://arbejderen.dk/sites/default/files/mobile_pay_arb.png)
87278