En rigtig spillemands motto: Det er svært at leve af musik, men det er umuligt uden.
Spillemand, visesanger, sangskriver, illustrator, musikpædagog, er nogle af de mange betegnelser, der skal til for at beskrive Fin Alfred Larsen, som i på mandag - den 25. oktober - fylder 65 år.
Sit engagement og vedholdende interesse for den musiske folkekultur findes udtrykt i de 6 CD'r der indtil nu er udkommet på forlaget Musisk decenter.
Børnesange, skillingsviser, håndværkersange og skæmteviser er på repertoiret når han drager landet rundt.
Efter en opvækst med vise- og gårdsangere rundt i Europa, og som æresmedlem af Tingluti-ensemblet, fik han i 1989 Jord og betonarbejdernes kulturpris.
I 2002 blev det til en Danish Music Award Folk - 'Årets visealbum' med 'Håndværkersange og skæmteviser fra København og omegn'
I 2004 nomineret til prisen med CD'en 'Den tapre landsoldat'.
Initiativtager til 'Folkemusikhuset i Fensmark', 'De Dysted spillefolk' 'Den røde lue.'
Og, gennem et halvt århundrede, talrige musikkurser med sang og dans for børn i alle aldre.
Selv om stemmen er slidt spiller og synger Fin Alfred stadig under mottoet:
Det er svært at leve af musik, men det er umuligt uden.
Lil Eggert Larsen
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via
![](https://arbejderen.dk/sites/default/files/mobile_pay_arb.png)
87278