Efter Anden Verdenskrig melder Picasso sig ind i Frankrigs kommunistiske parti og forbliver medlem resten af livet trods mange borgerlige forsøg på at få ham til at hoppe af
I dag bliver Pablo Ruiz Blasco født i Spanien. Vi skriver året 1881, et flot palindromårstal (læses ens forfra óg bagfra).
Drengen viser snart et stort kunstnertalent og bliver som 11-årig optaget på kunstskolen i La Coru–a, hvor hans far Don José Ruiz Blasco er lærer. Kun to år senere finder vi drengen på kunstakademiet i Barcelona, hvor han i 1896 færdiggør sit svendestykke 'Den første Nadver' og signerer det med sin mors mellemnavn: Picasso.
Under dette navn bliver han kendt som maler, tegner, grafiker, billedhugger og keramiker. Han er en af de mest produktive kunstnere nogensinde og opnår international anerkendelse som 1900-tallets betydeligste billedkunstner.
Med sin alsidige begavelse og sin banebrydende indflydelse på en række af den moderne kunsts mest centrale udtryksformer bliver han en ledestjerne uden sidestykke for modernismens internationale udvikling.
Men han er alligevel atypisk, fordi hans kunst altid er i forandring og uden den stilistiske konsekvens, som ellers fordres af modernismen.
I 1937 bestiller den republikanske spanske regering et maleri til den spanske pavillon på verdensudstillingen i Paris. Det bliver til Picassos hovedværk og kulminationen af årtiers udvikling af hans malerier: Guernica.
Det er Picassos protest mod det tyske Luftwaffes bombardement af den baskiske by Guernica og mod krig i al almindelighed. Efter Anden Verdenskrig melder Picasso sig ind i det franske kommunistiske parti og forbliver medlem resten af livet trods mange borgerlige forsøg på at få ham til at hoppe af. Meget af Picassos kunst bliver nu præget af kampen for freden.
I 1951 maler han inspireret af Goya 'Massakre i Korea' som protest mod USA`s intervention i Korea uden et klart FN-mandat. I 1951 er Picasso med på Stockholm-appellen mod atomvåben, som ender med blive skrevet under af næsten en halv milliard mennesker. Talrige er de fredsduer, Picasso afsender med sin pen.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278