På lørdag uddeler Mellemamerika Komiteen nicaraguansk kaffe
De fattige bønder i Nicaragua giver i år de rige borgere i Danmark julegaver.
Lørdag den 3. december deler Mellemamerika Komiteen 5.500 poser uristet nicaraguansk kaffe ud på Højbro Plads for at sige mange tak for hjælpen til de danske skatteydere, som gennem udviklingsbistanden er med til at gøre en stor forskel i verdens fattigste lande.
'Når man med egne øjne ser og oplever et land, hvis enorme fattigdom og nød er altoverskyggende, går det op for en, hvor vigtigt det er, at de rige lande betaler til de fattige. Udviklingsbistand gør en forskel, og det er det, vi gerne vil bevise med vores kampagne,' fortæller Mia Yoo Nielsen fra Mellemamerika Komiteen.
Sammen med 15 andre danske piger er hun netop vendt hjem fra et tre måneder langt solidaritetsophold i Nicaragua, hvor de har boet hos fattige bondefamilier og hjulpet med det daglige arbejde. Det er de 16 piger, der står bag kampagnen 'Tak for kaffe'.
Ud over pigerne er det Mellemamerika Komiteen, der står bag kampagnen.
Højbro Plads, København, lørdag 3. december. Se: www.takforkaffe.com
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278