Frank Aaen er den første af tre oplægsholdere, som kommer til Randers for at diskutere EU
Folkebevægelsen mod EU i Randers afholder en debat-møderække i anledning af EU`s forlængede tænkepause.
Møderne afholdes lørdag den 9. september, lørdag den 10. oktober og mandag den 6. november. Hver gang i mødelokalet hos 3F Randers, Tronholmen 9 i Randers.
Lørdag den 9. september starter mødet klokken 13, og medlem af Folketinget for Enhedslisten Frank Aaen lægger op til debat om emnet 'EU og de multinationale selskaber. ... Er EU folkets eller de multinationales projekt?'
Alle er velkomne. Der er gratis adgang til mødet. Øl og vand kan købes.
Lørdag den 10. oktober starter mødet klokken 19. Oplægsholder er socialrådgiver og tidligere medlem af EU-Parlamentet for Folkebevægelsen Lis Jensen. Hun vil tale om emnet: 'Hvem bestemmer velfærden i Danmark - Danmark eller EU?'
Mandag den 6. november er oplægsholderen Kirsten Normann-Andersen. Hun er formand for FOA i Århus og lægger op til debat om 'Kommunalreform, udlicitering og privatisering'... Med udgangspunkt i kommunal- og velfærdsreformerne sættes det danske velfærdssamfund i et unionsperspektiv, skriver Folkebevægelsen mod EU i Randers.
3F Randers, Tronholmen 9 i Randers
lørdag 9. september kl. 13
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278