21 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

17. oktober 539 fvt. - Kong Kyros og menneskerettighederne

17. oktober 539 fvt. - Kong Kyros og menneskerettighederne

Tirsdag, 17. oktober, 2006, 00:00:00

Kyros 2. den Store (cirka 580 - 529 før vor tidsregning) er konge for perserne, en iransk stamme. Under hans ledelse erobrer de det nuværende Iran, området frem til Indusfloden og hele Mellemøsten frem til Bosporus

Dermed grundlægger Kyros det persiske storrige, der holder i mere end 200 år frem til makedoneren Alexander den Stores erobring.
I oktober 539 før vor tidsregning angriber Kyros Babylon og den 17. oktober er byen erobret. Dermed er Kyros blevet hersker over hele det babylonske Rige, der omfatter hele Mellemøsten.
I Babylon udarbejder Kyros et sæt love, der af mange kaldes den første menneskerettighedsakt. Kyros frigiver alle babylonske slaver, hvilket betyder, at det enorme persiske byggeri kommer til at foregå med lønnede, frie bygningsarbejdere.
Blandt de frigivne er den store jødiske befolkningsgruppe, der er blevet tvangsdeporteret fra Israel 50 år før. Hovedparten vælger at vende tilbage til Israel.
Endvidere indfører Kyros frihed i religion og tro samt garanterer hvert menneske sin frihed. Religionsfrihed for de erobrede bliver et af persernes kendetegn, blot skatterne betales rettidigt.
Disse love bliver nedfældet sammen med en masse sædvanlig pral om vundne slag og den fine kongelige slægt på en typisk babylonisk cylinder af ler.
En kopi af denne cylinder befinder sig i dag i FN`s hovedkvarter i New York.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


17. okt. 2006 - 00:00   03. sep. 2012 - 11:44

Nyheder