17 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

KØBENHAVN - Kommunister - også i Nordvest

KØBENHAVN - Kommunister - også i Nordvest

Lørdag, 20. januar, 2007, 00:00:00

Reception på lørdag i ny lokalafdeling af Kommunistisk Parti

Gymnasieelever, ingeniørstuderende, sygeplejersker og arbejdere er gået sammen om at stifte en ny lokalafdeling af Kommunistisk Parti i nordvest.
I den anledning er der reception for det nye parti på lørdag den 27. januar klokken 15 i Bogcafeen, Frederikssundsvej 64. Her er der mad og drikke og mulighed for at møde partiets medlemmer.
- Vi glæder os meget til at arbejde politisk i vores bydel. Nordvest er en dejlig levende bydel med masser af initiativ, siger Anne Mette Carlsen, formand den nye afdeling af Kommunistisk Parti.
Partiet blev stiftet i november efter en samlingsproces mellem to kommunistiske organisationer.
Forsvaret af den kollektive velfærd står højt på partiets dagsorden. Partiet arbejder blandt andet for, at fagbevægelsen, ungdomsorganisationerne og de øvrige folkelige organisationer, der er aktive i kampen mod den borgerlige politik, forenes omkring fælles krav i kampen for velfærd.
- Vi vil en anden politik for Danmark. Vi har set mange kampe mod regeringen, og at den videreudvikles er en forudsætning for, at den borgerlige regering kan væltes og erstattes af en ny politik. En stærk folkelig enhed er ikke blot en forudsætning for at vælte Anders Fogh, det er også en forudsætning for, at et regeringsskifte ikke blot fører til en fortsættelse af den borgerlige politik, men bliver et opgør med den, siger Anne Mette Carlsen.
Anne Mette Carlsen nævner, at helt aktuelt vil partiet arbejde for, at der opbygges en aktiv overenskomstbevægelse omkring kravet om højere løn. Hun understreger, at det er grotesk, at direktørerne klager over for lav løn, når mange mennesker stadig får en løn, der gør det svært at få råd til en ordentlig bolig, mad og tøj.
Partiet arbejder desuden for:
* En ordentlig pleje og en værdig alderdom til de ældre.
* Bedre og billigere daginstitutioner.
* Udbygning af den kollektive trafik.
* Amnesti for alle flygtninge og asylansøgere, der har boet i Danmark i flere år.
* Og partiet udgiver desuden sit eget dagblad - Arbejderen.
- Vi vil gerne være med til at skabe et levende, politisk miljø i nordvest med debatter og caféarrangementer. Der er rent faktisk et alternativ til regeringens politik - og det er socialismen, siger Anne Mette.

Reception i Bogcafeen, Frederikssundsvej 64, København NV, lørdag 27. januar kl. 15.00.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


20. jan. 2007 - 00:00   03. sep. 2012 - 11:44

Nyheder