28 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

KØBENHAVN - Oprindelige folk i Bolivia

KØBENHAVN - Oprindelige folk i Bolivia

Tirsdag, 19. juni, 2007, 00:00:00

Hør om de oprindelige folks muligheder for at opnå kollektive rettigheder og for politisk deltagelse i Bolivia i dag

Torsdag aften i Folkets Hus på Nørrebro kan du høre et foredrag af Ana Vilacama, leder i de oprindelige folks paraplyorganisation CONAMAQ.
CONAMAQ organiserer lokale organisationer for oprindelige folk i Bolivias højland. Ana Vilacama har sammen med andre indianske ledere deltaget i workshops og møder med det mål at skrive et fælles forslag til en 'plurinational' grundlov, hvor alle indianske nationer bliver repræsenteret, og som kan rette op på 500 års undertrykkelse af den indianske befolkning.
I sit foredrag vil Ana fortælle om oprindelige folks mulighed for at opnå kollektive rettigheder og politisk deltagelse under den nuværende politiske situation i Bolivia.
Foredraget er på spansk med oversættelse til dansk. Arrangør: Tinku København og Internationalt Forum.

Folkets Hus, Stengade 50, København, torsdag 21. juni kl. 19.30
Se også: http://asp.verdenskulturcentret.dk

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


19. jun. 2007 - 00:00   03. sep. 2012 - 11:39

Nyheder