Revy: ¤¤! og Fanden ta`r de sidste¤¤ 27. september
Rejsescenens næste revy er skrevet af Kasper Hoff, der sidste år skrev De Små Marginaler, om marginalisering på arbejdsmarkedet.
Emnet er denne gang velfærd, og handlingen udspiller sig imellem og omkring deltagerne på et rygestopkursus. Det kommer der en barsk komedie ud af, fuld af abstinenser, selvbedrag og pression.
Ved at følge rygerne på rygestopkursus, i parforholdet, på arbejdet, i flyet og på hospitalet tegner forestillingen et skævt og humoristisk portræt af velfærds-Danmark anno 2007 og lægger op til debat om velfærdssamfundets fremtid.
Revyen spiller torsdag den 27. september klokken 18-20 i Lunden. Billetter købes i fagforeningen. For medlemmer koster de 40 kroner, for andre 80 kroner. Begrænset antal.
Skuespillere: Trine Pallesen, Rikke Wölck, Joy Maria Frederiksen og Pauli Ryberg. Musik og musiker: Pete Repete. Instruktør: Kirsten Peuliche.
Arrangementet foregår i samarbejde med LO Silkeborg-Favrskov.
Lunden, Vestergade, Silkeborg, torsdag 27. sept. kl. 18-20
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278