Enhedslisten i Århus indbyder til debatmøde om Nordgårdskolen - ¤¤Nordgårdskolen eller kaos¤¤ - torsdag den 29. november klokken 19 i Nordgårdskolens lærerværelse
Til stede vil blandt andre være en forældrerepræsentant fra Nordgårdskolens skolebestyrelse, formand Gordon Ørskov Madsen fra Århus Lærerforening og byrådsmedlem Keld Hvalsø fra Enhedslisten.
Enhedslisten opfordrer til at møde op diskutere, hvad vi sammen kan gøre for børnenes fremtid.
Politikerne i Århus Byråd vil lukke Nordgårdskolen. Dette har mødt modstand, både på skolen, i lokalbefolkningen og fra Århus Lærerforening.
Enhedslisten mener, at det af flere grunde vil være en skandale at lukke denne skole:
* Det vil være til stor skade for Gellerup-området, at der ikke længere er en lokal skole. For eksempel vil skole-hjem-samarbejdet blive meget ringere.
* I modsætning til andre skoler i Århus er antallet af elever på Nordgårdskolen voksende.
* Lukningen vil ikke løse de problemer, som skolen arbejder med, men blot flytte dem til naboskolerne.
* Den viden, som findes om undervisning af tosprogende og traumatiserede børn, vil spredes for vinden.
Problemerne i for eksempel Gellerup er ikke først og fremmest kulturelle, men sociale, hvorfor der netop er brug for en skole.
I forbindelse med blandt andet Åby Bibliotek og Huset har man kunnet se, at protester kan påvirke byrådet. Lad os derfor sammen arbejde for at bevare Nordgårdskolen! Et alternativ kan være at bevare skolen som en fødeskole op til fjerde klasse.
Nordgårdskolen, lærerværelset, Gellerup, Århus torsdag 29. november kl. 19
Se: www.el-aarhus.dk
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278