10 Jul 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

KØBENHAVN - Kul på krav om folkeafstemning

KØBENHAVN - Kul på krav om folkeafstemning

Torsdag, 13. december, 2007, 00:00:00

Folkebevægelsens Københavnsudvalg samler i morgen underskrifter på kravet om en folkeafstemning om den nye EU-forfatning. Det foregår på Kultorvet

Selvom et flertal i Folketinget siger nej til at sende Lissabon-traktaten alias Den nye EU-forfatning til folkeafstemning, så fortsætter arbejdet med at styrke det folkelige krav om en folkeafstemning.
Aktivister fra Folkebevægelsen mod EU i københavnsområdet indtager Kultorvet i morgen mellem klokken 14 til 17 med taler, underholdning og ikke mindst ivrige aktivister, der samler underskrifter.
Talerne, som giver forfatningen og de EU-glade politikere nogle sandheder med på vejen er Kirsten Annette Christensen, Per Sørensen og Lars Østergaard Møller.
Underholdningen står Leif Monnerup og Nisser mod Unionen for. Bag nisserne gemmer sig medlemmer af orkesteret Røde Horn, afslører Folkebevægelsens Københavnsudvalg, som opfordrer alle til at kigge forbi.

Fredag den 14. december kl. 14-17 på Kultorvet i København

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


13. dec. 2007 - 00:00   03. sep. 2012 - 11:39

Nyheder