13 Jul 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

KØBENHAVN - Per Vers, Erwin Neutzsky-Wulff og Riffelsyndikatet

KØBENHAVN - Per Vers, Erwin Neutzsky-Wulff og Riffelsyndikatet

Tirsdag, 15. januar, 2008, 00:00:00

Per Vers, Erwin Neutzsky-Wulff og Riffelsyndikatet laver støttesingle. ¤¤Syndigt land¤¤ er en sang om invasion og kapitalinteresser, og overskuddet fra salget af singlen går til opbygning af en oliearbejderfagforening i Irak.

Udgivelsen af 'syndigt land' fejres med et releaseparty torsdag den 17. januar klokken 19 i Amager Bio. Der er gratis entré.
Musikken er en hybrid af Riffelsyndikatets pågående old-school-hardrock og Per Vers` tilbagelænede og reflekterende rapstil. Teksten er skrevet af Erwin Neutzsky-Wulff, omkvædet er skrevet af Per Vers.
De skriver blandt andet:
Et virkeligt sundt og levedygtigt demokrati kan ikke tvinges frem ved at kaste med bomber. Det kan derimod realiseres gennem respekt og samarbejde med lokale organisationer. Derfor har vi valgt at indspille en støttesingle til fordel for IFOU. IFOU er en irakisk fagforening for oliearbejdere, som er uafhængig af partipolitiske interesser. IFOU har cirka 26.000 medlemmer i det sydlige Irak og arbejder for bedre forhold for de irakiske oliearbejdere og for at holde olien på irakiske hænder.
Det er næppe nogen hemmelighed, at der står multinationale selskaber på spring for at få deres bid af kagen, sådan som krig og købmandskab desværre ofte hænger sammen.

Amager Bio, Øresundsvej 6 - torsdag 17. januar kl. 19

Riffelsyndikatet på myspace

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


15. jan. 2008 - 00:00   03. sep. 2012 - 11:39

Nyheder