09 Jul 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

12. februar 1809 - Darwins fødselsdag

12. februar 1809 - Darwins fødselsdag

Tirsdag, 12. februar, 2008, 00:00:00

I dag er Darwins principper udgangspunktet for al biologi og er et almindeligt accepteret faktum i det meste af verden, med undtagelse af USA

Den 12. februar 1809 i Shrewsbury i det vestlige England, kommer en dreng til verden i hjemmet hos en velhavende læge. Den lille Charles Robert Darwin skal vokse op til at blive én af sit århundredes mest betydningsfulde videnskabsmænd.
Den unge Darwin forsøger at følge i sin faders fodspor, men han væmmes ved lægestudierne og kaster sig over biologien, som hurtigt bliver hans yndlingsbeskæftigelse. I 1831 melder Darwin sig frivilligt til en ekspedition med HMS Beagle, der skal kortlægge Sydamerikas kyst. Turen varer fem år, men Darwin tilbringer det meste af tiden på land, hvor han studerer det fremmedartede dyreliv på de øer og kyster, Beagle ankrer op ved.
Især hans studier på Galápagos giver mange hovedbrud. En række forskellige dyrearter har udviklet et utal af forskellige former på de forskellige øer i ø-gruppen, selv om de stadig hører til samme art. Efter hjemkomsten systematiserer Darwin det indsamlede materiale og hurtigt går omfanget af hans opdagelser op for ham:
Darwins opdager, at levende væsener udvikler sig gennem små variationer gennem generationerne, samt at disse variationer bliver sorteret gennem naturlig udvælgelse sådan, at de variationer, der bedst er tilpasset omgivelserne, har størst chance for at føres videre til den næste generation.
At livet udvikler sig over tid, er sådan set ikke noget nyt, men med Darwins teori, kan mekanismerne i udviklingen endeligt forklares. Det mest revolutionerende er, at Darwin mener, at denne proces, som han kalder 'evolution' er årsagen til alle livets utallige former, inklusive mennesket. Det er en idé som går stik imod den almindelige opfattelse af, at den kristne gud har skabt mennesker og dyr én gang for alle.
Da Darwin første gang præsenterer sin teori i 1859 vækker den ikke meget opsigt, men den publicerede afhandling 'Arternes Oprindelse' bliver en bestseller, og efterhånden som konsekvenserne af Darwins teori står klart, bryder helvede løs.
Evolutionsteorien påviser, at mennesket er et dyr som alle andre og ikke Guds udvalgte skabning til at herske over jorden. Det er skrap kost for det bedre borgerskab, og det koster lange og seje kampe, før Darwins idéer vinder indpas som grundstammen i den moderne biologi. Andre tager dog venligere imod de nye idéer. Karl Marx er begejstret for teorien, som underbygger Marx` eget materialistiske verdensbillede.
Charles Darwin dør i 1882 og bliver begravet blandt andre af videnskabens største personligheder i Westminster Abbey. I dag er Darwins principper udgangspunktet for al biologi og er et almindeligt accepteret faktum i det meste af verden, med undtagelse af USA.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


12. feb. 2008 - 00:00   03. sep. 2012 - 11:39

Nyheder