10 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

KØBENHAVN / HELE LANDET - Kim Larsen og co. i Den Grå Hal

KØBENHAVN / HELE LANDET - Kim Larsen og co. i Den Grå Hal

Torsdag, 26. juni, 2008, 00:00:00

Gratis show med Kim Larsen og Kjukken, Thomas Helmig, med flere søndag 29. juni klokken 20.00 præcis.

af Erik Clausen, Det Dårlige Selskab
Det Dårlige Selskab, som repræsenterer den frie tanke, det gode danske humør og en tilværelse med vand i håret og røde kinder, består af Anne Marie Helger, Kim Larsen, Peter Ingemann og Erik Clausen plus nogle andre, der ikke vil lægge navn og ansigt til tingene lige i øjeblikket.
Vi er en slags tænketank, som udtænker en strategi med henblik på uhæmmet livsnydelse, og vi har med vores skarpe blik, forstærket af læsebrillerne og det tiltagende langsyn og et traditionelt fremsyn, iagttaget, at vores venner christianitterne er alvorligt pressede. De skal tage stilling til et forslag, som angår deres og Christianias fremtid, et forslag der har været bakset med i fire år, men som er kommet fra en anonym organisation med det maleriske navn Slots- og Ejendomsstyrelsen. Det hører under Finansministeriet og den vitale og forlystelsessyge Lars Uløkke (han er Folketingets svar på Pusher Street), som har sendt en bleg embedsmand, der ligner 'fast løn' i ansigtet, på sagen. Han render rundt som djævlens advokat og skaber skræk og rædsel, så Christiania er ved at blive ombygget til det gamle bekendte Storm P.-firma 'Angst og Bange'.
Så derfor har vi arrangeret - til ære for christianitterne og til ære for at gøre det umulige muligt - en festaften under mottoet: 'Uenighed gør stærk'. Ja, er det ikke det, det går ud på: at bevare sin uenighed frem fra at skære toppen af sine meninger for at opnå konsensus! Vi kommer ikke ud i Den Grå Hal på Christiania for at virke belærende, bedrevidende eller pædagogiske. Vi kommer og gi`r den én over nakken og udstiller noget mentalt overskud og prøver at virke inspirerende under mottoet: 'Hold ud! Hold af! Hold sammen!'
Med Kim Larsen og hans band Kjukken i spidsen rykker vi ind i Den Grå Hal klokken 20.00. Thomas Helmig kommer helt fra Århus og medbringer sin etniske dialekt og adskillige superhits. Stig Møller Trio bidrager med gode vibrationer og glade sange. Den består foruden Stig Møller selv af Peter Ingemann og Hans Fagt. Den unge generation er repræsenteret ved Ju Ju Fabulous Band, som spiller rockmusik fra klokken 23.30, musik der passer til måneskin, stjerneskud og midnatstime. Hele showet kædes sammen med skarpe, uhæmmede bemærkninger og adskillige fremmedord i et fuldstændigt flagrende show uden for normaliseringsprocessernes rækkevidde af Anne Marie Helger og Erik Clausen.
Og nu kommer den måske allerstørste sensation: Der ergratis entré. Ja, du læste rigtigt, der er gratis entré. Lad os for fanden glemme alle mulige skjulte dagsordener og markedsmekanismer nogle timer og komme og more os og måske virke inspirerende med noget god energi for christianitterne og det hårdt trængte Christiania. Som sagt er det på søndag den 29. klokken 20.00 præcis. Uenighed gør stærk (det kender du sikkert fra dit eget parforhold). Og som sagt, der er gratis adgang.

Den Grå Hal, Christiania
søndag 29. juni kl. 20.00

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


26. jun. 2008 - 00:00   03. sep. 2012 - 11:39

Nyheder