23 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

KØBENHAVN - Forårsmiddag på Amager

KØBENHAVN - Forårsmiddag på Amager

Lørdag, 02. maj, 2009, 00:00:00

Støt Arbejderen og få samtidig en hyggelig dag. Forårsmiddag på Amager lørdag den 23. maj

Sådan lyder tilbuddet til alle Arbejderens venner.
Det er Kommunistisk Parti Amager, som inviterer til forårsmiddag hos Connie og Poul, Bøgevang 6 i Kastrup.
- Det er en mangeårig tradition, at vi arrangerer forårsmiddag på Amager, siger Ulla Rosenvold, som er med til at arrangerer festen.
- Alle tager en lille ret med til en fælles buffet, som altid er utrolig lækker og meget alsidig. Der er noget for enhver smag.
Sidste år var der så stor tilslutning til arrangementet, at der var pladsproblemer. Derfor er arrangementet i år flyttet til bedre og større forhold. Så der er masser af plads til alle, der har lyst til at deltage, lover arrangørerne. Skulle det mod forventning blive regnvejr, rykker festen bare indendørs.
- Alle er velkomne, børnefamilier, unge, ældre og alle andre, siger Ulla Rosenvold.
- Der vil være tale af Kirsten Annette Christensen, som stiller op til EU-parlamentet for Folkebevægelsen mod EU. Vi vil også gerne synge lidt og opfordrer derfor deltagerne til at tage eventuelle musikinstrumenter med.
Ud over lidt mad opfordres alle deltagere til at fylde pungen godt op. Der vil være auktion og lotteri med flotte præmier. Man må også meget gerne tage præmier med til lotteriet.
Deltagelse i arrangementet koster 30 kroner, som dækker oppyntning, kaffe, kage med mere. Drikkevarer kan købes til rimelige støttepriser.
Det er nemt at komme til Bøgevang. Bus 5A og 350 S kører næsten lige til døren.

Tilmelding skal ske senest den 18. maj til Ulla på telefon 30 29 35 34 eller mail: jouc@tele2.dk

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


02. maj. 2009 - 00:00   03. sep. 2012 - 11:39

Nyheder