Brasiliansk menneskerettighedsforkæmper til Løgumkloster i august
Padre Tiago vil tale dunder mod biobrændstoffer i forbindelse med Løgumkloster Højskoles Climate Camp, som finder sted 7. til 15. august som en del af folkehøjskolernes www.come2gether.com
Kursussproget er engelsk, og der er i skrivende stund 79 tilmeldte fra ind- og udland.
Den skotske katolik har missioneret i Brasilien i årevis og arbejder for Comiss‹o Pastoral da Terra fra Recife i delstaten Pernambuco.
Flere delstater i det forholdsvis fattige Nordeste oplever i disse år et boom i produktionen af sukkerrør til biobrændstof. Padre Tiago er en af mange, som koncentrerer sig om de menneskelige, miljømæssige og arbejdsmiljømæssige aspekter af den nye monokultur. Han foretrækker udtrykket 'agobrændstof', advarer om slaverilignende tilstande på plantagerne og om fortrængning af helt nødvendige afgrøder som bønner og majs.
I et videre perspektiv er der fare for, at hele Lula-regeringens jordreform forandrer meget lidt, da produktion af energi kan være mere lukrativ end produktion af afgrøder til fødevarer.
Løgumkloster Højskole - Brorsonsvej 2, Løgumkloster - 74 74 40 40 - lkhojskole.dk
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278