Baseaftale mellem Colombia og USA, er nu underskrevet. Aftalen er hastet igennem uden om kongressen i Colombia
Ved en lille og nedtonet ceremoni underskrev USA`s ambassadør og tre colombianske ministre en militæraftale. Colombias nabolande ser som en 'trussel for sikkerheden i regionen'.
Aftalen betyder, at USA`s militær får adgang til syv baser i Colombia i de næste ti år - deriblandt tre fly- og to flådebaser. De syv baser skal erstatte Manta-basen i Ecuador, som USA mister i 2010 år.
Den militære optrapning blev definitiv i Colombias hovedstad Bogotá i fredags. Underskrivelsen har både skabt røre i og uden for Colombia.
Blandt andet har oppositionen i Colombia kritiseret, at regeringen ikke har sendt aftaleteksten forbi kongressen før underskrivelsen, skriver nyhedsportalen Colombia Reports.
Reaktionerne på kontinentet spænder mellem kraftig fordømmelse og stille accept af aftalen. Især naboerne Venezuela og Ecuador er gået forrest med heftig kritik, mens lande som Brasilien og Chile accepterer den nye baseaftale.
USA og Colombia siger, at samarbejdet udelukkende er en udvidelse af allerede eksisterende samarbejde, som handler om at bekæmpe 'narkoterrorisme'.
- Min regering vil lægge alle kortene på bordet. Det nationale og internationale samfund vil komme til at kende teksten fra ende til anden, sagde çlvaro Uribe, Colombias præsident i lørdags.
USA`s udenrigsministerium siger, at USA`s militær kun vil bistå ved 'sikkerhedsspørgsmål' og udelukkende operere på Colombiansk territorium.
Også Argentina har en række militæraftaler med USA, som er underskrevet mellem 1953 og 1964. Argentinas regering gentog i sidste uge sit ønske om at genforhandle aftalerne, som den mener er 'forældede'.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278