Indbydelse til studiekreds i Socialisternes Hus - første gang på mandag
Otto Carlsen er oplægsholder i en studiekreds med praktisk sigte - gratis foredrag tre mandage ved påsketid: den 22. og 29. marts og den 12. april i Socialisternes Hus, alle gange klokken 19.30.
Giv dit besyv med i debat og fællessang, og få gode læs-selv-ideer! Sådan lyder opfordringen fra Otto Carlsen, der fortæller om studiekredsen:
Kapitaler er relationer, og likvideringen af kapitaler er en katastrofe for samfundet, fordi disse relationer er produktive relationer. Så kort kan det siges med Marx. Alligevel sker det - og sætter socialismen på dagsordenen.
Hvordan relationen 'kapitalen' er blevet historisk virkelighed, kan man læse i 'Kapitalen'. Det er en teori om varesamfundet. Kapitaler er altså ikke pengesummer i denne teori, og relationer er ikke familie og venner, ikke i dette værk. Byg en fabrik i junglen og ansæt jungleindianere og mist dine penge. Disse folk ejer jo deres spyd; drømmer ikke om lønarbejde. Relationen mellem ejendomsløs og kapitalist skal etableres.
Til gengæld er den uhyre produktiv og historisk set et skridt mod socialismen. Det er et nyt samfund. Hér er al kapital samfundsmæssiggjort, relationen ophævet. Mange fonde og reserver og investeringspuljer tager relationens plads, kan man forestille sig. Det er næppe helt utopisk. Men dertil er vi ikke nået. Spørgsmålet er i det hele taget, hvor langt vi er nået? Vi skal jo også være parate til forandring. Det er imidlertid studiekredsens formål at holde et praktisk sigte og at drøfte mulighederne for en system-overskridende beskæftigelses-reform.
I denne forbindelse ser vi på de vigtigste reformer i nyere tid, blandt andre Anker Jørgensens og Svend Aukens ambitiøse jobskabelses-reform fra 1982.
I arkivet har vi alle bøgerne, som deltagerne kan se. Vi ser på 'Urkristendommens oprindelse' (Engels 1895) og 'Familiens, ejendommens og statens oprindelse'.
Studiekredsen ligger i forlængelse af nogle radio-debatter, som 'det radioforberedende udvalg' har produceret. Udsendelserne er samlet på cd i mp3-format. Cd`en kan købes for en 20`er.
Søndergade 12, Aalborg
mandag kl. 19.30 - 22. marts, 29. marts og 12. april - Besøg: www.otxto.dk
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via
![](https://arbejderen.dk/sites/default/files/mobile_pay_arb.png)
87278