19 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Forældre som frivillig arbejdskraft

Forældre som frivillig arbejdskraft

Vi må advare imod at lade forældre passe vores børn i daginstitutionerne. Der er jo en grund til, at vi har uddannet personale i vores institutioner.

En forskningsundersøgelse viser, at børn, der har gået i børnehaver med uddannet personale og gode normeringer, klarer sig langt bedre, bliver mere intelligente, mere skoleparate og mere selvhjulpne som voksne.
FOTO: Jette Jacobsen
1 af 1

Åbent brev til politikere i Hedensted Kommune

Vi sætter stor pris på, at I som politikere har øje for, at børnefamilierne har brug for udvidede åbningstider, som matcher forældrenes behov for pasning på skæve tidspunkter.

Men dagtilbuddet skal stadig tage udgangspunkt i dagtilbudslovens formålsparagraf om at fremme børns udvikling, trivsel og læring.

Det er ikke ligegyldigt, om det er skiftende forældre, eller om det er det kendte faste pædagogiske personale, der tager imod børnene om morgenen eller tager vare på dem sidst på dagen.

Bag jeres forslag, om at skiftende frivillige forældre skal overtage det pædagogiske arbejde i vuggestuer og børnehaver, ligger et manglende kendskab til børns behov for trygge og forudsigelige rammer.

Det er absolut ikke ligegyldigt, om det er skiftende – og dermed ukendte – forældre, eller om det er det kendte faste pædagogiske personale, der tager imod børnene om morgenen eller tager vare på dem sidst på dagen.

Ofte er det netop i ydertimerne, at der er behov for god pædagogisk indsigt og kendskab til barnets behov og mønstre – for eksempel i den "svære aflevering", eller når barnets energi er ved at være brugt op efter en hel dag i institution.

Som forældre har vi en forventning om, at det pædagogiske arbejde foregår fra det øjeblik barnet møder i institutionen, til det hentes igen - og ikke blot nogle timer midt på dagen.

Der er vigtige faglige årsager til, at vi uddanner pædagoger og prioriterer at have veluddannede pædagoger til at varetage det pædagogiske arbejde med vores børn.

Børn, der har gået i børnehaver med uddannet personale og gode normeringer, klarer sig langt bedre, bliver mere intelligente, mere skoleparate og mere selvhjulpne som voksne (SFI's Forskningsoversigt 2009).

Frivillige forældre skal ikke overtage det pædagogiske personales arbejde. Vores dagtilbud har fokus på pædagogisk udvikling, læring og trivsel. Børn skal ikke udsættes for mere eller mindre ukendte skiftende voksne, - hverken når de møder om morgenen, eller i timerne før de hentes igen.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


02. okt. 2014 - 09:52   02. okt. 2014 - 10:00

Åbent brev

af Dorthe Boe Danbjørg, formand for FOLA - Forældrenes Landsforening