09 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Årsmøde i Århus mod Krig og Terror

Fredsbevægelse

Årsmøde i Århus mod Krig og Terror

Alle interesserede er velkommen på Åbyhøj Bibliotek.

12 apr 2016

Mange har mødt aktivister fra fredsgruppen Århus mod Krig og Terror med banner og løbesedler foran banegården.

Nu på tirsdag klokken 19 på Åbyhøj Bibliotek, Ludvig Feilbergsvej 7, afholder Århus mod Krig og Terror sit årsmøde. Alle interesserede er velkommen, der er gratis adgang.

Kom og deltag i debatten om de kommende aktiviteter i fredsbevægelsen, lyder opfordringen.

På mødet bliver der debat om den danske krigsdeltagelse. Danmark står overfor at gå ind i en ny krig i Syrien, forslaget andenbehandles i Folketinget den 19. april. Hvad gør vi i fredsbevægelsen – og hvorfor kommer krigen nu?

Desuden kan du høre oplæg om den nystiftede "Tribunalforening til undersøgelse af Danmarks krige i Irak og Afghanistan", som vil samle bolden op efter den af regeringen nedlagte kommission, som skulle have undersøgt, hvad Danmark har bedrevet i krigene i Irak og Afghanistan.

Hør også om den igangværende kampagne "Nej tak til nye kampfly". Kampagnen går imod indkøb af krigsmateriel til et astronomisk beløb, samtidig med at der skæres ned på de offentlige budgetter.

Endelig er der på mødet plads til at rejse andre ideer til aktiviteter.