Film fra Bolivia, Cuba og Venezuela
Film fra Bolivia, Cuba og Venezuela
Latinamerikanske filmdage blænder op for film, som du eller ikke ville få mulighed for at se. Og før forestillingerne er der reception med forfriskninger.
Valby Kino viser i samarbejde med Casa Latinoamericana og 10 ambassader og konsulater fra Latinamerika en række film i den kommende uge.
Dramaet udspiller sig i byen Cochabamba omkring år 2000 – en begivenhed, som nærede venstrebølgen i Latinamerika og blev et vendepunkt i Bolivias historie.
Første runde af disse "Latinamerikanske filmdage" viser film fra Bolivia, Cuba, Venezuela og Den Dominikanske Republik. Det foregår i den aktivistdrevne Valby Kino på Gammel Jernbanevej 40 – lige ved Valby Station.
Den første film bliver vist tirsdag den 4. april klokken 19: "Tambien Lluvia" (Også regnen). Filmen har engelske undertekster. Den er et drama, der udspiller sig i byen Cochabamba omkring år 2000 – en begivenhed, som nærede venstrebølgen i Latinamerika og blev et vendepunkt i Bolivias historie. Bolivias ambassade er vært ved en reception fra klokken 18.
Billetter til denne og de øvrige film bestilles på Valby Kinos hjemmeside eller købes på dagen, hvis der er ledige pladser. Bemærk, at filmene vises igen en senere dag.
Onsdag den 5. april vises der film fra Venezuela: Zamora – Tierra y hombres libre. Et historisk drama fra Venezuelas fødsel. Zamora er en folkelig frihedshelt. Filmen har engelske undertekster. Fra klokken 18 er Venezuelas ambassade vært ved en reception.
Bemærk: Venezuelas ambassade inviterer gratis i biografen. Bestil din billet med en mail til cultura.emvendk@gmail.com eller ring: 33936311.
Torsdag den 6. april viser Cubas ambassade filmen Roble de Olor (En duft af eg). Kærlighedsdramaet fra begyndelsen af det 19. århundrede udspiller sig med spansk tale og engelske undertekster. Vi er i tiden før Cubas frihedskamp. En kvinde fra Haiti og en tysk mand mødes...
Cubas ambassade serverer en forfriskning før visningen. Kom klokken 18.
Fredag den 7. april klokken 19 vises den dominikanske 'Catastrophíco', som udspiller sig på en ensom strand i Den Dominikanske Republik.
Til maj og juni genoptages filmdagene med film fra Argentina, Brasilien, Chile, Mexico, Panama og Uruguay.