12 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Fiskerpigens sang og hendes fiskesuppe

Støt Arbejderen

Fiskerpigens sang og hendes fiskesuppe

Torsdag den 31. august klokken 18:30 serveres der en to-retters fiskemenu. Og bagefter er der dømt sangaften med Fiskerpigens sang og Røde Wilfred på repertoiret.

Menuen er en lille røget forret, derefter en fyldig fiskesuppe med grove flûtes, og til dessert er der kaffe og kage.
FOTO: Wikimedia
1 af 1
31 aug 2017

Velkommen til en lækker middag, hvor den står på en to-retters fiskemenu og efterfølgende kaffe og kage. Og ikke mindst velkommen til at synge med på 'Fiskerpigens sang' og andre folkelige sange i den genre samt et udvalg af røde sange, valgt til aftenen af Lene og Per, som spiller for til fællessangen.

Sådan lyder det fra Kommunistisk Parti afdeling Syd i København, som torsdag den 31. august indbyder til fiskemiddag og fællessang.

>>> SMUGLYT TIL Fiskerpigens sang

Middag og sang foregår i lokalet hos dagbladet Arbejderen, Hillerødgade 30A på Nørrebro i København. Middagen serveres klokken 18:30, og tre timer senere ringes der til sidste omgang.

Det koster 100 kroner at deltage. Hvis pengene er små, smider man bare en 50'er.

Indtægten går ubeskåret til Arbejderen, idet kokke og værter Helle Bruun og Sven-Erik Simonsen lægger fiskene til. Inge Søborg, som det forlyder, at DR ikke tør invitere med i programmet Den Store Bagedyst, kommer med kagen til kaffen.

Tag gerne en skilling med til drikkevarer og lodder i aftenens lille lotteri.

Og tag naboer, arbejdskammerater familie og venner med til en god aften til støtte for en god avis, slutter invitationen fra arrangørerne.

Tilmelding med en mail til: se@arbejderen.dk eller ring/sms til 60692252.