Fredscafe om konfliktløsning
Fredscafe om konfliktløsning
Tid til Fred – aktiv mod krig inviterer til oplæg om konfliktløsning i Temple Bar, Nørrebrogade 48 i København.
Alle interesserede er velkomne, og der er gratis adgang i morgen onsdag den 7. december klokken 19 på Temple Bar, Nørrebrogade 48 i København, hvor fredsgruppen Tid til fred – aktiv mod krig for syvende gang afholder fredscafé.
Her rettes blikket mod konfliktløsning. To vinkler på emnet præsenteres:
Katja Lund Thomsen, som studerer konfliktløsning i Sverige, vil tale om vilkårene for at studere fredsforskning og konfliktløsning i Danmark og Sverige.
Irene Sørensen holder et kort oplæg til diskussion om frygt og had af rimelige grunde, konflikter der splitter.
Irene Sørensen organiserer det årlige Fredsløbs udstillinger i kulturhuse og andre steder. Fredsløbet er et 10 kilometer langt løb med valgfrit transportmiddel gennem København, som fandt sted Kristi himmelfartsdag. Undervejs kunne deltagerne opleve forskellige udstillinger. Næste fredsløb er planlagt til den 20. maj 2017.
Fredscafeen slutter klokken 21:30.