10 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Mød Søren Søndergaard i Hillerød

Offentligt møde

Mød Søren Søndergaard i Hillerød

Offentligt møde i huset på Holmegårdsvej 2 som optakt til det kommende valg.

13 mar 2014

Den europæiske Union er stadig i dyb krise. Over 25 millioner mennesker er arbejdsløse, og over 120 millioner lever på eller under fattigdomsgrænsen. Det er næsten en fjerdedel af EU's befolkning. Denne fattigdom er ikke kommet af sig selv, men er også et resultat af en EU-dikteret nedskæringspolitik. Samtidig forsøger EU-lederne at udnytte krisen til at forvandle EU til en egentlig eurostat.

Disse planer har kun meget begrænset opbakning i EU’s befolkninger. For eksempel viste en Gallup-måling forleden, at kun otte procent af danskerne støtter en eurostat, mens 69 procent siger nej. EU-lederne kan derfor kun komme igennem med deres planer ved at omgå demokratiet og undgå folkeafstemninger.

I sit foredrag ”Den europæiske Union – fra krise til eurostat” sætter Søren Søndergaard fokus på baggrunden for denne udvikling, og hvordan EU’s diktater i praksis gennemføres. Søren Søndergaard har været medlem af EU-parlamentet for Folkebevægelsen mod EU fra 2007 og frem til begyndelse af februar 2014, hvor han overlod pladsen til Rina Ronja Kari, som også er liste N’s spidskandidat til EU-valget til maj.

Mød Søren Søndergaard til et offentligt møde torsdag den 13. marts klokken 19 i huset på Holmegårdsvej 2 i Hillerød.

Mødet arrangeres af Enhedslisten i Hillerød i samarbejde med Folkebevægelsen mod EU.

Mødet i Hillerød er en del af en foredragsturne, hvor Søren Søndergaard besøger 25 byer rundt om i Danmark for at videreformidle viden om EU som optakt til det kommende valg.