12 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Nu forberedes protest mod NATO

Fredsbevægelse

Nu forberedes protest mod NATO

Alle interesserede organisationer og grupper indkaldes til at planlægge en protest i København mod NATO den 24. maj. Mødet finder sted i Studiestræde 24, 1. sal. Indkaldere er Enhedslisten og Tid til Fred – aktiv mod krig.

FOTO: Andrea Sigaard
1 af 1
20 apr 2017

Enhedslisten og Tid til fred – aktiv mod krig indkalder alle interesserede organisationer og grupper til et forberedelsesmøde for at planlægge en protest mod NATO onsdag den 24. maj.

Mødet finder sted i København torsdag den 20. april klokken 19:30 hos Enhedslisten, Studiestræde 24, 1. sal.

På mødet bliver fremlagt forslag til paroler til diskussion og et forslag til protestoptog. Desuden organiseres de nødvendige praktiske forberedelser og aftales plan for det videre forløb.

"I betragtning af den korte frist kan I deltage som observatør eller som aktiv deltager, således at der hurtigt efterfølgende kan tages stilling til, om jeres organisation vil deltage," skriver indkalderne. Om baggrunden skriver de blandt andet:

"Den 24.-25. maj 2017 holder NATO topmøde i Bruxelles. Det bliver et møde, der får vidtrækkende konsekvenser for befolkningerne i Danmark, i Norden, i Europa, ja i hele verden. Der skal underskrives aftaler om at sætte fuld fart frem på militarisering og oprustning i NATO-landene og NATO’s partnerlande.

Det skal sikres, at alle medlemslande betaler 2 procent af BNP.

Arbejdsdelingen mellem NATO og EU skal præciseres. Moderniseringen af atomvåbenarsenalet i Europa skal sikres. ”Østfronten”, Baltikum og Norden, skal opgraderes og sikres. Det skal sikres, at der er fuld opbakning til NATO-krig på fjerne fronter.

Nye militærstrategiske områder skal inddrages i den overordnede planlægning (cyberkrig, rumkrig, borgerkrig) og nye taktiske kommandoer indplaceres.

NATO-topmødet kommer til at koste befolkningerne dyrt. Overalt skæres der til stadighed ind til benet på de sociale investeringer. Danmark og de øvrige NATO-lande forøger til gengæld udgifterne til kampfly, krigsmateriel og oprustning, til politi, militær og overvågning."