06 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Oplæg og debat om Israel og Palæstina

Offentligt møde

Oplæg og debat om Israel og Palæstina

Offentligt debatmøde på Frederiksberg.

30 sep 2013

Fredsforhandlingerne mellem Israel og Palæstina - vil det lykkes denne gang, er der en ny situation, hvad kan vi gøre?

"Human Rights March - Kvinder i Dialog - Israel-Palæstina-Danmark" står bag et offentligt debatmøde på mandag, som de håber kan give nogle ledetråde til en dybere indsigt i og forståelse af Israel-Palæstina-problematikken.

På mødet vil Lone Loklindt, Radikale, og Christian Juhl, Enhedslisten, debattere og vurdere på baggrund af oplæg ved Bjørg Njaa fra Seniorgruppen for Palæstina, Norsk Folkehjælp, Oslo, og ved Bodil Heinø fra Human Rights March.

Omdrejningspunkter for debatten bliver: Big business, Osloaftalerne, folkeret og internationalt pres.

I indbydelsen giver arrangørerne følgende beskrivelse af den aktuelle situation i Israel / Palæstina:

Big business

"En kreds fra toppen af Israels forretningsverden mødtes i maj med Israels premierminister Nethanyahu for at fortælle ham, at stilstanden i fredsprocessen vil være yderst skadelig for Israels økonomi og sætte Israels fremtid på spil. Forretningsfolkene var bekymrede over de signaler, de modtog fra den internationale forretningsverden. En af forretningsmændene sagde til dagbladet Haaretz, at de manglende fremskridt for en tostatsløsning vil sende Israel ud på en glidebane imod en binational stat, som hverken vil være jødisk eller demokratisk. At det vil forhindre udenlandske investeringer, og at ingen vil købe noget fra en sådan stat. Netanyahu lovede at støtte deres ønsker.

Osloaftalerne

Da Osloaftalerne blev indgået i 1993, var der forhåbninger om, at der nu var indledt en proces, som ville føre til en fredelig afgørelse. Meget er forandret siden, i verden, i Mellemøsten, i Palæstina og i Israel. Spørgsmålet er, om aftalen har svækket eller styrket mulighederne for en forhandlet fred.

Folkeret og internationalt pres

Kan en ny forhandlingsrunde bringe Palæstina-Israel nærmere en tilstand, hvor folkeretten gælder? EU har skærpet tonen over for Israel og vedtaget restriktioner, som skal træde i kraft i 2014. EU vil dermed understrege Israels folkeretslige forpligtelser. USA forsøger at få EU til at opgive disse indgreb, mens EU får støtte fra en lang række israelske notabiliteter og fra en række tidligere EU-politikere, der giver udtryk for, at EU skal holde fast."

Mødet finder sted mandag den 30. september klokken 17-19:30 i Medborgerhuset, Danasvej 30B på Frederiksberg.

Human Rights March