14 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Se udstilling af fredsløb 2016

Fredsbevægelse

Se udstilling af fredsløb 2016

Udstilling i Kulturstationen Vanløse.

22 nov 2016

I maj i år fandt et "levende fredskulturfredsløb" sted i København. Folk i alle aldre kunne deltage på skateboard, på cykel, i barnevogn, gående eller med rollator, der var ingen grænser. På løbsruten var der opslag placeret forskellige steder med forskellige budskaber. Fredsløbet mundede ud i en fest med musik og bespisning på og ved Skt. Hans Torv.

På 1. sal i Kulturstationen Vanløse udstiller fredsgruppen Tid til Fred – aktiv mod krig i disse dage en fotocollage med indtryk fra begivenheden. Desuden består udstillingen af oplysningsmateriale om fred og årsagerne til krigene i verden. Sidste udstillingsdag er 30. november.

I fredsløbet deltog: Kunstnere for fred, Fredsvagten, Pink Army, Fredsskattefonden, Dansk Kurdisk Kvinde-Forening, Human Rights March, Budskab fra græsrødderne, Valby og Sydvest mod krig, Nej tak til nye kampfly-kampagnen, Ungdommen NOAH, Studenterforeningen for menneskerettigheder, Folkebevægelsen mod nazisme, Other story og Tid til Fred – aktiv mod krig.

Den 20. maj 2017 er der fredsløb igen.