Vær aktiv i valgkampen
Vær aktiv i valgkampen
Nu kommer der gang valgkampen for Folkebevægelsen mod EU, og du kan være med!
Folkebevægelsen mod EU er i fuld gang med at planlægge aktiviteter op til afstemningen om EU's patentdomstol og valget til EU-parlamentet. Der er mange muligheder for, at også du kan være med i kampagnen op til den 25. maj, hvor vi skal til stemmeurnerne.
Flere steder er der træf, hvor du kan møde Folkebevægelsens kandidater, blive klogere på EU's patentdomstol og Folkebevægelsens program. Du kan give dit besyv med og deltage i gadefremstød, husstandsomdeling og i forberedelse af offentlige debatmøder.
- Det er de aktive arme, ben og hoveder, der skal sikre, at Folkebevægelsen når ud til danskerne, sagde kampagnekoordinator Lave Knud Broch for nylig til Arbejderen.
Lave Knud Broch er også spidskandidat for Folkebevægelsen mod EU, og i den egenskab holder han oplæg ved et træf i Næstved lørdag den 1. marts klokken 13-16 i Beslagssmedien, Grønnegade kaserne, Grønnegade 10.
I Aarhus kan du søndag den 2. marts møde spidskandidat Rina Ronja Kari og Folkebevægelsens kandidater i Østjylland. Det sker på Sankt Annagades Skole klokken 14:30.
I Skive er der træf søndag den 2. marts klokken 10-15 i aktivitetscentret "Ny Skivehus", Odgårdsvej 15. Medlem af EU-parlamentet og spidskandidat Rina Ronja Kari holder oplæg.
I Hundested mødes Halsnæskomiteen mandag den 3. marts klokken 19:15 hos Kim W. Bilfeldt på Nordstjernen 14 for at få de gode ideer på banen og sætte gang i kampagnen.
For Nørrebro-Nordvest i København er der aktivmøde den 5. marts klokken 19-21 i NV-bogcafe, Frederikssundsvej 64. De tre lokale kandidater Jean Thierry, Tobias Clausen og Victoria Risbjerg Velásques holder indlæg. Der er oplæg om patentdomstolen og kampagnekoordinering.
I Rønne er der medlemstræf den 5. marts klokken 16 på biblioteket og debatmøde med topkandidat Lave Knud Broch klokken 19 i Palæ Cafeen.
I Socialisternes Hus i Aalborg den 5. marts klokken 19 deltager de lokale kandidater Ole Nors Nielsen, Brian Olsen og Jørgen Grøn i et koordineringstræf.
I Haderslev er der træf lørdag den 8. marts klokken 10 i Aktivitetshuset Bispen. Lave Knud Broch holder oplæg.
Se flere træf og møder i kalenderen på Folkebevægelsens hjemmeside.