En ny atomprøvesprængning har udløst fordømmelse i hele verden. Hvad er det de laver i Nordkorea og hvorfor?
Vil Den Demokratiske Folkerepublik Korea og USA igen komme i Dialog? Vil Nord- og Sydkorea?
Disse vanskelige og vigtige spørgsmål er på dagsordenen på onsdag den 10. juni, når Danmarks Korea-ekspert Geir Helgesen holder oplæg og svarer på spørgsmål i Christianshavns Beboerhus.
Det er Venskabsforeningen Danmark-DDF Korea, der er vært for mødet.
- Det blev aftalt med Geir Helgesen for lang tid siden. Længe inden nogen kunne forudse, at situationen ville spidse til, som den nu har gjort igen, siger foreningens formand Anders Kristensen.
Han opfordrer alle til at komme til mødet, som er en sjælden lejlighed til at blive orienteret om situationen og udviklingen i og omkring Nordkorea. På den måde er man ikke prisgivet rygter og spekulationer i en presse, der er kendetegnet af at være ekstemt forudindtaget over for Nordkorea.
Geir Helgesen er Korea-ekspert, seniorforsker og leder af Nordisk Institut for Asienstudier ved Københavns Universitet.
Han hører til Danmarks og Europas absolutte kendere af Korea. Han har besøgt landet talrige gange.
På den baggrund tror han på, at Nordkorea tænker og handler defensivt:
- Det er min vurdering, at de ikke er i gang med at stille op til angrebskrig, sagde han til Arbejderen i sidste uge i anledning af, at Nordkorea havde prøvesprængt endnu en atomladning.
Han mener, at USA`s og NATO`s koncept med såkaldte 'forebyggende krige' bekymrer Nordkorea meget. Derfor er den bedste måde at sænke spændingen, at USA og Sydkorea stopper deres store militærøvelser med atomslagstyrker ved Nordkoreas grænse og kyster samt at udstede en troværdig garanti til Norkorea om, at de ikke bliver angrebet.
Alle er velkomne til det offentlige møde.
Dronningensgade 34, Kbh. K onsdag 10. juni kl. 19.00
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278