Initiativet for et frit Palæstina, der afholdt Lad Gaza leve! 17. januar, indkalder til demonstration i dag ved Udenrigsministeriet - på hjørnet af Torvegade / Strandgade på Christianshavn
Parolerne er: Boykot Israel - ikke Palæstina! Israel ud af Gaza! Et besat folk har ret til modstand.
Fra klokken 15.00 til 16.30 er der markering med transparenter med mere, og fra klokken 16.00 til 17.30 vil der være taler.
I forbindelse med indkaldelsen til demonstrationen skriver initiativet:
Den danske regering har ved afholdelse af en international konference den 4.-5. februar om stop for indsmuglinger til Gaza valgt en ensidig tilslutning til en pro-israelsk dagsorden, der sikrer Israels fortsatte undertrykkelse af Gazas befolkning.
Skoler, sundhedsklinikker, FN-konvojer, tætbefolkede områder, moskeer og mange andre civile bygninger i Gaza er blevet jævnet med jorden, og mindst 1300 mennesker er blevet dræbt, de fleste børn, kvinder og civile. Nogle kalder det krigsforbrydelser, andre siger forbrydelser mod menneskeheden.
Protesterne er verdensomspændende, men den danske regering har undladt at fordømme den israelske aggression. Danmarks bidrag til freden er til gengæld at stå som vært for en international konference 'omkring våbensmugling til Gaza'. 'Eksperter' fra en mindre gruppe af lande med maritim ekspertise er inviteret. Per Stig Møller siger, de skal drøfte 'mulighederne for et internationalt bidrag til at imødegå våbensmugling.' Internationale kommentatorer nævner muligheden for at indsætte NATO-tropper.
Krigsforbryderne, våbenproducenterne og våbenhandlerne vil altså sætte internationale styrker ind for at afvæbne Gaza uden at kere sig om Israels våbenbesiddelser, våbenproduktion af ulovlige våben eller deres våbenimport fra USA og EU, herunder Terma i Danmark.
Et folk, der forsvarer sig mod ulovlig besættelse og belejring, bliver kaldt terrorister, mens staten Israels ulovlige aggression og folkedrab går fri. Sagt lige ud ad landevejen: 'Israel må have våben, Gaza må ikke.'
Ifølge internationale konventioner har et besat folk ret til at gøre modstand, hvilket vi her i landet som bekendt også gjorde under besættelsen.
Hj. Torvegade / Strandgade, København
onsdag 4. februar kl. 15
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278