Dansk Korea-ekspert lægger op til debat om Korea efter atombombetesten og USA`s kursændring
Venskabsforeningen Danmark-Den Demokratiske Folkerepublik Korea inviterer til debatmøde med oplæg af Danmarks formodentlig mest indsigtsfulde Korea-ekspert.
Onsdag den 13. juni holder Geir Helgesen fra Københavns Universitet (NIAS) oplæg. Der bliver vist en dokumentarfilm på 30 minutter, og der bliver god tid til spørgsmål og svar med Geir Helgesen og debat i forsamlingen.
Helgesen er underviser og forsker ved Nordisk Institut for Asienstudier i København. Han har besøgt den koreanske halvø flere gange - senest i efteråret 2006.
Mødet afholdes i anledning af syv-årsdagen for indgåelsen af Nord-Syd Fælleserklæringen om genforening, forsoning og samarbejde fra år 2000... og i anledning af starten på den internationale solidaritetsmåned med Koreas folk, oplyser venskabsforeningen.
Alle er velkomne, og der er gratis adgang.
Christianshavns Beboerhus, Dronningensgade 34, Kbh. onsdag 13. juni kl. 19
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278