26 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

KØBENHAVN - Københavnere samler ind til Arbejderen

KØBENHAVN - Københavnere samler ind til Arbejderen

Tirsdag, 15. maj, 2007, 00:00:00

Tag del i indsamlings-aktiviteter i selskab med andre af avisens venner 17. maj, 3. juni, 9. juni og 30. juni - og/eller støt direkte via Arbejderens Støttefonds konto

Forårsfest, loppemarked, grillaften, sommerfest og motionscykling. Ja, mulighederne er mange, hvis du i København vil være med til at samle penge ind til Arbejderens Støttefond.
Venner af Arbejderen gennemfører de næste par måneder en række aktiviteter, der som fælles formål har at samle penge ind til vores røde dagblad. Men som sidegevinst har muligheden for at tilbringe nogle kammeratlige og gode stunder i lag med andre af avisens venner.
Vi bringer her en oversigt over forårets aktiviteter i København:
Kristi Himmelfartsdag, 17. maj, holdes den traditionelle forårsfest på Amager. Yderligere oplysninger hos Ulla på 32 58 73 74.
Er du mere til motionscykling, foregår det også på Amager. Søndag 3. juni afvikles Amager Rundt, hvor vi stille og roligt cykler 44 kilometer og ser mange forskellige sider af øen. Yderligere oplysninger hos Hanne på 38 60 80 32.
Årets loppemarked finder sted på Østerbro, i gården til LFS`s lokaler i Rosenvængets sideallé, og det bliver lørdag 9. juni. Efter loppemarkedet, altså også 9. juni, er der grillaften i Nordvestkvarteret, og forårets sidste aktivitet er en sommerfest på Østerbro, der holdes 30. juni.
Læs nærmere her i avisen efterhånden som de forskellige arrangementer annonceres.
Vil du støtte Arbejderen, men ikke har mulighed for at deltage i nogen af aktiviteterne, er der som altid mulighed for at indsætte et kontant beløb på Arbejderens Støttefond. Kontonummeret er 9570 - 213 33 18.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


15. maj. 2007 - 00:00   03. sep. 2012 - 11:39

Nyheder