Der er gået hul på abonnementskampagnen på Lolland-Falster i den forløbende uge. Nu tages der flere skridt. Du vil kunne møde kampagne-holdet i Maribo, Guldborgsund og Nakskov
.Efter at have stået i stampe har abonnements-kampagnen på Lolland-Falster slået hul på bylden. I den forløbende uge er der tegnet syv nye abonnenter.
Nu tager Arbejderen nye skridt for at få flere til at tegne et abonnement. Onsdag den 1. og torsdag den 2. november kører to personer fra abonnements-afdelingen samt en journalist fra Arbejderen rundt til flere byer på Lolland-Falster.
Du vil kunne møde kampagne-holdet i Maribo, Guldborgsund og Nakskov. I disse byer bliver der blandt andet delt aviser, foldere og postkort ud i midtbyen.
De lokale fagforeninger vil få besøg og opfordret til at have reklame for Arbejderen liggende. De vil også blive opfordret til at abonnere, hvis de ikke gør det i forvejen.
Den lokale afdeling af Enhedslisten vil også give sit besyv med ved fremstødet ved blandt andet at give husly natten over.
Vil du have besøg af kampagne-holdet onsdag eller torsdag eller har du kræfter til at give en hånd med, så ring til Per på 46 98 05 91.
Har du en god historie, som du synes Arbejderens udsendte journalist skal dække, så ring til Birthe på 46 98 05 94.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278