Hvis du får kvalme af krig og kanon så rump dig op til demonstration...
Over 250 personer - de fleste af dem kunstnere - er fundet sammen om at kræve de danske soldater ud af Irak.
De har indkaldt til demonstration lørdag den 5. februar på Christianshavns Torv. Det er tre dage før det danske folketingsvalg:
- VK-regeringen og Dansk Folkeparti har et ansvar for at sende Danmark i krig på et utroligt smalt mandat, siger forfatteren Kristen Thorup, som er en af underskriverne.
Hun peger på, at Danmark som del af krigs-koalitionen har et medansvar når amerikanske og britiske soldater begår tortur.
- Vi kan ikke bare vaske vores hænder, siger Kirsten Thorup.
Men Danmark kan trække sine tropper ud af Irak. Og det er det, som demonstrationen skal sætte fokus på.
Klaus Rifbjerg er også blandt indkalderne, og han har lavet et mobiliseings-digt:
Hvis du får kvalmeaf krig og kanonså rump dig op til demonstration.De danske soldateri Irak skal ud,det er det nødvendigeenkle bud!
Lørdag den 5. februar kl. 13 på Christianshavns Torv, København K.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via
![](https://arbejderen.dk/sites/default/files/mobile_pay_arb.png)
87278