På spørgsmålet om, hun ville fortsætte i kampagneudvalget i 2004, spurgte hun: ´Kan I bruge mig?´ - ´Vi kan ikke undvære dig, Else´, var svaret. Det bliver vi nødt til nu...
På vegne af Folkebevægelsen mod EU - Henning Mortensen, formand for kampagneudvalget
Det var med stor sorg, at vi modtog meddelelsen om Else Galles bortgang. Else blev 78 år. Men hun var ung i sjælen og ydede en kæmpe indsats helt til det sidste.
Else spillede en stor rolle for EU-modstanden i Danmark.
Else Galle blev allerede i midten af firserne aktivt medlem af Folkebevægelsen mod EF som Folkebevægelsen mod EU hed dengang, og hun var medlem af lokalkomitéen i Hvidovre. Else blev valgt til Folkebevægelsens forretningsudvalg, og lagde dér hele sin sjæl og styrke i arbejdet.
Elses arbejde for EU-modstanden kom fra hjertet. Hun ønskede ikke, at blive hyldet, da hun trådte ud af forretningsudvalget. Else ønskede heller ikke at få tak for det løbende arbejde - for Else var det naturligt at kæmpe for det levende demokrati.
Else kunne det hele, og var altid parat med en hjælpende hånd. Arbejdet med lokalkomitéerne, interesserede Else, hun var i en årrække formand for Folkebevægelsens komité-udvalg, og hun havde stort held med at få 'liv' i ikke så få 'slumrende' komitéer. Så sent som i år var hun i Køge for at hjælpe dem på benene. Og Else var aktivt med i arbejdet for Folkebevægelsens kampagnebus til EU-parlamentsvalget den 13. juni i år. Hun hjalp med organiseringen, hun var ude med i bussen blandt andet i Ringsted og Slagelse, og hun hjalp med at få orden i bussens oppakning efter at den havde været rundt i landet.
Men Else havde energi til mere end det. Hun var i mange år medlem af Folkebevægelsens kampagne-udvalg. Det var dér, undertegnede lærte Else rigtigt at kende som en næsten kompromisløs debattør og en sprudlende inspirationskilde. Hun havde mange gode idéer, som i de fleste tilfælde blev ført ud i livet i form af nyt kampagnemateriale. Else var glad for lotterier, der som oftest resulterede i et pænt overskud til Folkebevægelsen. Det gik dog galt sidste år. Interessen for lotteriet var ikke stor blandt Folkebevægelsens medlemmer. Det slog dog ikke Else ud. Hun samlede de resterende lotterisedler og gevinster, etablerede en bod på Folkebevægelsens landsmøde i Hillerød - og fik udsolgt!!!
Else Galle genopstillede ikke ved valget til forretningsudvalget i 2003. På spørgsmålet om, hun ville fortsætte arbejdet i kampagneudvalget i 2004, spurgte hun: 'Kan I bruge mig?' - 'Vi kan ikke undvære dig, Else', var svaret.
Men det bliver vi nødt til nu.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via
![](https://arbejderen.dk/sites/default/files/mobile_pay_arb.png)
87278