Over hele den vestlige verden gennemføres aktioner og demonstrationer i protest mod 500-året for de europæiske kolonomagters invasion af det amerikanske kontinent
Det sker, mens det officielle Amerika fejrer 500-året for Christoffer Columbus landgang på den vestindiske ø Guanahani, som han omdøber San Salvador.
Kolonimagternes invaaderes de to amerikanske kontinenter og undertrykte den oprindelige befolkning. I dag udgør urbefolkningerne minoriteter, som oftest stadig er undertrykte. De kaldes også for den fjerde verden.
Den fjerde verden er betegnelsen for etniske minoriteter, der er urbefolkning, i det område, de lever i. Nogle gange er de trængt bort fra deres oprindelige område.
Sådanne urbefolkningsgrupper findes både i den første verden (Europa) , den anden verden (Amerika) og i den tredje verden (resten) , og de har omtrent de samme problemer i alle verdensdele.
Det er fysisk forfølgelse, udslettelse af kulturel og social egenart og tab af kollektiv ejendomsret til jord og andet livsgrundlag. I mange tilfælde kan det være vanskeligt at trække en skillelinie mellem urbefolkninger og etniske minoritetsgrupper i øvrigt.
Nogle af de mest kendte urbefolkninger er samer, indianere, eskimoer, aboriginals, buskmænd og beduiner.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via
![](https://arbejderen.dk/sites/default/files/mobile_pay_arb.png)
87278