06 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

18. august 1994 - Protest mod budgetforslag

18. august 1994 - Protest mod budgetforslag

Onsdag, 18. august, 2004, 00:00:00

Omkring 1000 sagsbehandlere og assistenter protesterer mod Københavns Kommunes budgetforslag for næste år. Det sker allerede før, at overborgmester Jens Kramer Mikkelsen fremlægger forslaget senere på dagen

Årsagen til, at de 1000 ansatte på de københavnske socialcentre proteststrejker, skyldes, at Københavns Kommune vil skære fire procent ned på socialcentrene. Det er en nedskæring, som sker oveni flere års besparelser. Siden 1990 er der blandt andet skåret ti procent af personalet.
De strejkende kommer fra tre forskellige fagforeninger - Socialrådgiverforeeningen, HK og Assistentforeningen.
Aktionsgruppen oplyser, at den vil tage kontakt med andre grupper, der rammes af budgettet for at sikre en fælles protest i forbindelse med budgetbehandlingen i Borgerrepræsentationen den 1. september.
Dagen efter er der faglige møder på samtlige socialkontorer.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


18. aug. 2004 - 00:00   03. sep. 2012 - 11:44

Nyheder