Lager & Handel afblæser konflikten med Dagmar og Scala-biograferne. Det sker, efter at der er opnået enighed om de fremtidige lønforhold, samt at der indledes forhandlinger med henblik på tilretning af overenskomste
Blokaden, der bliver etableret for at presse biograferne til at indgå overenskomst, bærer således frugt. Den har forhindret levering af øl, biografernes affald bliver ikke hentet, og der bliver ikke trykt plakater ude i byen.
Aftalen mellem Lager & Handel og biograferne giver de ansatte tre kroner mere i timen gældende fra 1. juli, samt yderligere tre kroner i timen fra 1. januar 1995.
Lager & Handel siger i en udtalelse, at resultatet skyldes, at 'fagbevægelsen også kan vise tænder, når det er nødvendigt for at forsvare lønmodtagernes rettigheder'.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via
87278