Dagbladet Arbejderen har talt med Venstres udenrigspolitiske ordfører Troels Lund Poulsen
Kan du kort nævne fordele og ulemper ved missilskjoldet?
- Fordelene er, at det udbyggede missilskjold kan gardere mod lande som Iran eller Nordkorea, der måske kan angribe os med atomvåben. Ulempen er, hvis skjoldet kun kommer til at dække USA. Det er vigtigt, at det også omfatter Europa.
Hvem skulle affyre missiler mod Danmark?
- Jeg ved ikke, hvem der nødvendigvis skulle affyre missiler mod Danmark. Men der kan godt være udemokratiske lande, hvor det internationale samfund sætter dem stolen for døren, og de så i nødværge, eller hvis de ikke accepterer kravene kan forsøge at afpresse med atomvåben. Jeg nævnte før Irak og Nordkorea. Dem skal vi kunne beskytte os mod.
Hvad sker der, hvis det grønlandske Hjemmestyre siger nej til at lade USA bruge Thuleradaren?
- Vi vil gå i dialog, også med grønlænderne. Jeg ønsker ikke at gætte hvorvidt Grønland siger ja eller nej. Det kan jeg ikke svare på.
Vil missilskjoldet føre til, at 'slyngelstaterne' opruster?
- Ikke nødvendigvis, for det tager mange år at udvikle langdistancevåben, som skal bruges for at angribe os. Nogle af landene har selvfølgelig missiler, som for eksempel Nordkorea og Kina, og de har oprustet siden 1980'erne. Men det er ikke nødvendigvis sådan, at de opruster på grund af missilskjoldet.
Hvorfor er det kun USA og EU, der må opruste?
- Det er der ikke fastsat nogle regler for. Vi ser jo oprustning overalt. De asiatiske lande som Kina, Indien og Pakistan opruster jo mod hinanden.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278