15 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Lave Broch taler om det farlige EU

Offentligt møde

Lave Broch taler om det farlige EU

Mød nummer to på Folkebevægelsen mod EU's liste N til EU-parlamentsvalget i Fritidscentret i Randers.

24 apr 2014

– Hvor meget mere magt skal vi overlade til EU? Det er det spørgsmål, som alle vælgere bør stille sig selv, når der skal stemmes ved valget den 25. maj.

Det siger Lave Broch, der er opstillet som nummer to for Folkebevægelsen mod EU og dermed har en reel chance at blive valgt til Parlamentet.

Lave Broch, der er medlem af Det Radikale Venstre og sidder i FN-forbundets bestyrelse, taler torsdag den 24. april klokken 19:30 i Fritidscentret i Randers om dette emne.

I øjeblikket er mellem 60 og 80 procent af alle danske love på den ene eller anden måde påvirket af EU's beslutninger, og hvert år overdrages mere og mere magt til EU. Hvad det betyder, har vi set i de seneste måneder, hvor EU går ind for, at både den danske SU-ordning, børnechecken og støtten til de arbejdsløse uden videre skal gælde folk fra andre EU-lande, der kommer til Danmark.

– Folk, der kommer hertil for at arbejde, skal naturligvis have rimelige betingelser, men det danske Folketing og ikke EU skal afgøre, hvordan det skal ske. Desværre har EU-tilhængerne blandt politikerne været alt for villige til at følge EU. Det gælder også den sociale dumping, som direkte støttes af EU-kommissionen og EU-domstolen, siger Lave Broch.