05 Jul 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

CSC-ansatte tilkendt tocifret millionbeløb

CSC-ansatte tilkendt tocifret millionbeløb

FTF har vundet en sag mod it-giganten CSC, der skal betale PROSA-medlemmer for at have arbejdet, mens firmaet var i konflikt.

I 2011 var it-ansatte medlemmer af forbundet PROSA i konflikt med firmaet CSC. CSC opsagde overenskomsten med PROSA og lockoutede medlemmer i månedsvis. Her blokerer de lockoutede og faglige støtter en af CSC's afdelinger.
FOTO: Niels Sigaard
1 af 1

FTF har på vegne af PROSA, forbundet for it-professionelle, vundet en vigtig faglig voldgift, der sikrer et tocifret millionbeløb til PROSA-medlemmer hos it-virksomheden CSC.

Det virker uforståeligt, at CSC ikke mente at være omfattet af aftalen, set i lyset af, at PROSA's medlemmer i konfliktperioden udførte en række arbejdsopgaver.
Jakob Bjerre, advokat

De ansatte skal ifølge kendelsen have efterbetalt en lønstigning med tillæg af morarenter. Afgørelsen kan ikke ankes.

Sagen opstod, da CSC opsagde overenskomsten med PROSA i 2009, hvorefter parterne i to år forgæves forhandlede om nye overenskomster.

I 2011 lockoutede CSC de ansatte. I konfliktperioden skulle en række it-ansatte fortsat varetage en række opgaver mod at modtage en aftalt automatisk lønregulering. Det skyldtes en konfliktaftale, CSC havde indgået med PROSA.

De ansatte varetog derfor opgaverne og sikrede dermed leveringssikkerhed for CSC’s kunder. Men it-giganten ønskede efterfølgende ikke at udbetale den aftalte lønregulering i 2011.

Ifølge Jakob Bjerre, advokat i FTF, er kravet på lønstigningen en helt logisk konsekvens af, at PROSA’s medlemmer – efter at der var iværksat konflikt – fortsat udførte en række arbejdsopgaver som følge af konfliktaftalerne.

- For dette arbejde var der aftalt en betaling, men CSC mente ikke længere at være omfattet af denne aftale. Dette forekommer uforståeligt set i lyset af, at selskabet særskilt i 2011, hvor der var konflikt, nød særligt godt af konfliktaftalerne, siger advokaten i en kommentar til afgørelsen.

 

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


28. maj. 2014 - 12:15   28. maj. 2014 - 12:27

bi@arbejderen.dk