Se teater om ligeløn
Se teater om ligeløn
3F Frederiksborg i Hillerød indbyder alle interesserede til Rejsescenens teaterforestilling.
Ligeløn – hvordan går det nu lige med det?
I år blev en ny lov om ligeløn for mænd og kvinder vedtaget. Men virker den, og hvad skal der ellers til for, at vi opnår lige vilkår? Tør vi efterhånden overhovedet snakke om løn på arbejdspladsen – eller er det blevet en privatsag?
3F Frederiksborg arbejder for ligestilling mellem mænd og kvinder – i lønspørgsmål og i livets muligheder i øvrigt. For at få mere gang i debatten indbyder fagforeningen derfor alle interesserede til en spændende aften med teatergruppen Rejsescenen, som angriber emnet fra skæve, sjove og barske vinkler. ”Kunsten kan både kilde og kradse”, som de siger i deres præsentation.
Ind imellem bliver der tid til både debat og hygge, og der serveres kaffe og et let måltid.
– Der er jo ikke mange, som læser den nye lov – her er muligheden for at blive lidt klogere på en sjov måde. Vi inviterer alle interesserede, også gerne folk som er uenige i fagforeningens synspunkter. Der er højt til loftet hos os, siger 3F-formand Tue Tortzen.
Arrangementet finder sted mandag den 10. november klokken 17 til 20 hos 3F Frederiksborg, Milnersvej 41d, Hillerød.
Tilmelding: tue.tortzen@3f.dk eller telefon 70 30 08 08.
Rejsescenen består af kunstnere, arbejdspsykologer og forskere, der sætter væsentlige spørgsmål til debat med kunsten som udtryksmiddel. Forestillingerne tager udgangspunkt i samtaler med folk, der har problemstillingerne under huden. Læs mere på: rejsescenen.dk