09 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Debat om ligestillingen i Cuba

Offentligt møde

Debat om ligestillingen i Cuba

Dansk-Cubansk Forening indbyder til debatcafe i Valby.

FOTO: Bille
1 af 1
28 nov 2014

América Labrador og Pablo Sosa Navarro holder oplæg om, hvordan det går med ligestillingen i Cuba. De to oplægsholdere er cubanere bosat i Danmark. Begge har stærke bånd og rødder i Cuba og er aktive i solidaritetsarbejdet.

Cafemødet finder sted i cafeen i Casa Latinoamericana, Høffdingsvej 10 i Valby, fredag den 28. november klokken 19. Alle interesserede og nysgerrige er velkomne.

Mødet er det tredje af fire cafeaftener, som Dansk-Cubansk Forening arrangerer under overskriften: "Hvad rager Cuba os – og hvad sker der i Cuba lige nu? Kom og stil de flabede spørgsmål!"

"I disse år foregår der omfattende forandringer og omstillinger i det cubanske samfund og den cubanske økonomi," skriver foreningen og fortsætter:

"Men konkret viden og baggrund skal man lede længe efter i den hjemlige nyhedsformidling – uden at finde den! Men hvad kan cubanerne selv fortælle os om den udvikling og de forandringer, som foregår?"

På to velbesøgte cafemøder i september var der fokus på demokrati og på Cubas forhold til socialismen.

Mandag den 26. januar klokken 19 løber den sidste cafeaften i denne omgang af stablen, her er emnet: Hvad siger revolutionen den unge generation? Thyra og Lis Søndergaard, som har besøgt Cuba flere gange og senest i sommer, kommer med friske indtryk fra deres seneste ophold.

Cafemøderne er også optakt til to temarejser, som Dansk-Cubansk Forening arrangerer i 2015, en forårsrejse om demokrati og en efterårsrejse om unge i Cuba.