16 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Moddemonstration mod racistisk højregruppe

Antiracisme

Moddemonstration mod racistisk højregruppe

Randers For Mangfoldighed indkalder til fakkeldemonstration mod fremmedhad på Slotspladsen. Den starter med et minuts stilhed for ofrene fra weekendens skyderier i København.

16 feb 2015

Den racistiske højregruppe SIAD (Stop Islamiseringen Af Danmark) har annonceret en demonstration i Randers, hvor de vil slå et slag for intolerancen og fremmedhadet. Den slags hører ingen steder hjemme, og slet ikke i Randers, der er en fredelig by med plads til forskellighed.

– I Randers har vi heldigvis ikke problemer med folk fra den yderste højrefløj. Derfor er det voldsomt provokerende, at SIAD kommer udefra og forsøger at skabe had og racisme. Randers er en fredelig og tolerant by med plads til alle. Derfor går vi på gaden, når SIAD kommer, udtaler Gert Madsen fra Randers Mod Racisme.

Du kan være med til at vise, at racister ikke er velkommen i byen, ved at deltage i en times fakkeldemonstration nu på mandag fra klokken 18 på Slotspladsen.

Demonstrationen, som arrangeres af Randers For Mangfoldighed, starter med et minuts stilhed for ofrene fra weekendens skyderier i København.

Randers Mod Racisme er en Facebook-gruppe for konsekvente antiracister, hvor man udveksler ideer og erfaringer og planlægger konkrete lokale aktiviteter. Gruppen går ind for en synlig ikke-voldelig linje i dens arbejde. "Alle er velkommen, men skabsracister og internettrolde ryger ud med det samme!"