Skal man sikre chauffører, der kører med syge og handicappede borgere, ordentlige løn og arbejdsforhold, så skal der ske en justering af lovgivningen.
Ny lovgivning skal sikre, at vognmænd, som provisionsaflønner sine ansatte, ikke kan køre offentlig servicetrafik.
Thomas Kastrup-Larsen, formand NT
Det mener Thomas Kastrup-Larsen socialdemokratisk borgmester i Aalborg Kommune og formand for Nordjyllands Trafikselskab, NT.
Reaktionen kommer ovenpå Højesterets afgørelse den 4. februar i en sag rejst af den nordjyske vognmand Jørn Færch og vognmandsforeningen Nortra mod Trafikstyrelsen.
Dommen går imod Trafikstyrelsen og den hidtidige praksis omkring tilladelser til at køre offentlig servicetrafik - også kaldet OST kørsel. Fremover kan vognmænd sætte deres chaffører, beskæftiget med persontransport, på provisionsløn.
– Det er en rigtig træls dom. Derfor håber jeg på en national løsning gennem en justering af lovgivningen, der sikrer, at vognmænd, som provisionsaflønner sine ansatte, ikke kan køre offentlig servicetrafik, siger Thomas Kastrup-Larsen til Arbejderen.
Forslag på vej fra Ø
Hvad det angår, er han på linje med Enhedslistens trafikordfører Henning Hyllested.
– Det er nødvendigt med en præcisering af loven, så det bliver slået fast, at OST-kørsel skal foregå på overenskomstmæssig timeløn eller garanteret mindsteløn, siger Henning Hyllested til Arbejderen.
Han mener, at dommen kommer til at gå ud over færdselssikkerheden og behandlingen af passagererne, fordi chauffører på provisionsløn er tvunget til at tage mange og lange vagter for at optjene en løn, de kan leve af.
Enhedslistens ordfører henvendte sig straks efter dommen til transportminister Magnus Heunicke (S) for at få ham til at tage affære. Enhedslisten har ikke hørt fra ministeren, og arbejder derfor på et forslag, som partiet vil fremlægge i Folketingssalen hurtigst muligt.
Transportministeriet er imidlertid i fuld gang med at granske dommen og dens konsekvenser, forsikrer ministeren over for Arbejderen.
– Helt grundlæggende synes jeg, det er urimeligt at køre offentlig service trafik for provision. Vi må sikre, at vi i videst muligt omfang kan bibeholde den normale standard indenfor offentlig service trafik, hvor vi heldigvis har en lang tradition for ordentlige løn- og arbejdsvilkår, som følger de gældende overenskomster, siger Magnus Heunicke.
Løndumping i dag
Problemet er imidlertid, at den "normale standard" i OST-branchen allerede i dag er under voldsomt pres, og at de offentlige arbejdsgivere i regioner og kommmuner i stor stil bidrager til løndumping, når de sender kørsel med borgerne i udbud.
Det har Jens Laursen og Arne Nielsen, formand for transportgruppen i henholdsvis 3F Randers og 3F Aalborg, tidligere udtalt til Arbejderen.
Regnskaber, udarbejdet af 3F, viser, at en vognmand - for at kunne drive en nogenlunde sund forretning - skal have omkring 285 kroner i timen til dækning af udgifter til lønninger, bil, forsikringer og benzin.
– Alligevel har poliitkerne i årevis nikket ja til de vognmand, der kommer med det billigste tilbud. Eksempelvis har Region Midtjylland godkendt tilbud på under 250 kroner i timen, fortæller Jens Laursen, der mener, at problemet er politisk og skal løses politisk.
Arbejderen har snakket med flere 3F afdelinger og med ansatte i forbundet, der alle kender eksempler på medlemmer, der sidder bag rattet i op til 16 -18 timer i døgnet. Deres reelle timeløn ligger på 80-85 kroner og ekstra betaling for kørsel i weekend, på helligdage eller aften/nat er der ikke noget, der hedder.
Noget skal der ske
Bestyrelsen i NT har på sit seneste møde besluttet en foreløbig plan for tiltag, der skal afhjælpe konsekvenserne af Højesteretsdommen, forklarer Thomas Kastrup-Larsen.
– Bestyrelsen har pålagt administrationen sammen med de øvrige trafikselskaber og Trafikstyrelsen at afdække mulighederne for at ændre lovgivningen på området. Såfremt der ikke er flertal for en lovændring i Folketinget, så har bestyrelsen i NT pålagt administrationen at afdække, hvilke muligheder NT har for at forbyde provisionsaflønning af chauffører gennem NT's udbudsbetingelsersiger, siger NT's formand.
Trafikstyrelsen havde pr. 3. december 2014 udstedt 1876 tilladelser til offentlige servicetrafik fordelt på 351 vognmænd.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278