Noget tyder på, at kommunerne har klaret sig godt økonomisk gennem 2014. En foreløbig opgørelse, som dknyt har foretaget af kommunernes afsluttede årsregnskaber, viser, at bogstavelig talt alle har overskud, skriver denoffentlige.dk.
For alle på nær én kommune blev overskuddet større end budgetteret.
Indtil nu har cirka hver fjerde kommune opgjort sit 2014-regnskab i en grad, så det er klar til at sende til revision.
Blandt de undersøgte kommuner er Gladsaxe kommet ud med det største overskud på 450 millioner kroner og Halsnæs med det mindste på 12 millioner kroner.
Og for alle på nær én kommune blev overskuddet større end budgetteret. Undtagelsen er Horsens, der landede på 20 millioner under budget. Alligevel blev overskuddet i Horsens på 208 millioner kroner.
Kommunernes rekordoverskud er først og fremmest skabt af nedskæringer og besparelser, ikke af voldsomt forøgede indtægter. For eksempel havde Assens kommune budgetteret med et overskud på 98,4 millioner kroner i 2014, samtidig med at kommunen skar udgifterne til ældreplejen ned med fire procent. Kommunens indtægter blev lavere end anslået i budgettet. Alligevel endte regnskabet med et rekordoverskud på 142,5 millioner kroner - 44 millioner større end forventet.
>> Læs leder: Et overskud af nedskæringer
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278