Minoriteternes Grundlovsdag
Minoriteternes Grundlovsdag
Grundlovsdag på Christiania taler læge og forfatter Ellen Ryg Olsen og professor og debattør Drude Dahlerup om vilkårene i dagens Danmark.
Sammen med Landsforeningen Lediges Vilkår, SAND og Hus Forbi arrangerer Christianias Kulturforening igen Minoriteternes Grundlovsdag.
"Igen i år afholdes grundlovsdag for minoriteterne på Christiania. Det er arrangementets 10-års fødselsdag for afholdelse på Christiania. Denne gang bliver i høj grad i kvindernes tegn. For selve den 5. juni er jo 100-årsdagen for kvinders (og tyendes og de lavere klassers) ret til at vælge og blive valgt til Folketinget. Det viser sig på flere måder. Blandt andet er begge de to hovedtalere kvinder, der har været engageret i kampen for ligestilling i mange år. Det er læge og forfatter Ellen Ryg Olsen og professor, debattør og forhenværende rødstrømpe Drude Dahlerup," skriver Britta Lillesøe fra Christianias Kulturforening.
Hun er konferencier på arrangementet, som starter klokken 14 på Ridebanen – græsplænen foran Den Grå Hal. Drypper det, står et cirkustelt klar.
Ellen Ryg Olsen vil tale om: Syge på tvangsarbejde. Og Drude Dahlerups emne er: Det Danmark du ikke kan genkende.
Du kan også møde: Steen Rosenquist, Hans Schjørmann, Albert Hytteballe Pedersen, Niels Groth, Ingrid Hind, Solvognens Kvinder og Veninder, Hjemløsekoret, Hampepartiet, Cafe Sygemeldt, Baronen & TV-Glad, Vilde Liv, Idiotiet, Grev Lyhne med flere, og der er Tai Chi Chuan-opvisning.
Fra klokken 18 kan du høre: Jelly Beans, Følsom Front, Fri Galaxe, Bo Callaby Band.
Refshalevej 2, København
fredag den 5. juni klokken 14-23